- Cart is empty
Breville the Toast Select Luxe 2 Slice Toaster - Cotton Candy Glaze (BTA735CCG4IAN1)
Breville the Toast Select Luxe 2 Slice Toaster - Cotton Candy Glaze (BTA735CCG4IAN1)
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience the perfect crunchy goodness every time with Breville’s the Toast Select Luxe 2 Slice Toaster. Convenient to use, this appliance features smart bread settings that automatically adjust the heating time for different types of bread. It also has a Lift & Look feature for easy checking of your toasts. Plus, it flaunts a charming Cotton Candy Glaze finish that adds an elegant touch to your kitchen countertop.
Key Features
*Other colours are sold separately.
**The matching appliance is sold separately.
| Brand | Breville |
|---|---|
| Product Type | Toasters |
| Model Number | BTA735CCG4IAN1 |
| Colour | Blue |
| Toaster Capacity |
|
|---|---|
| Toaster Feature |
|
| Number of Settings | 6 |
|---|
| Cleaning Feature | Easy Clean removable tray |
|---|
| Material Type | Stainless steel |
|---|
| Technology Type | Lift and Look and a bit more functions |
|---|
| Corded or Cordless | Corded |
|---|---|
| Cord Length | 1m |
| Wattage/Voltage | 1000W |
| Power Cable Storage | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Product Width | 20.88 cm |
|---|---|
| Product Depth | 34.05 cm |
| Product Height | 20.05 cm |
| Product Weight | 2.35 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


