- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 10/05/2026.
KitchenAid 4 Slice Toaster - Empire Red (5KMT4109AER)
KitchenAid 4 Slice Toaster - Empire Red (5KMT4109AER)
Make your breakfast extra special and enjoy deliciously golden toasts, thanks to this KitchenAid 4 Slice Toaster. A perfect addition to your kitchen, this appliance boasts 7 shade options ranging from light to dark toasting. It also integrates extra wide slots, intuitive buttons, and a durable metal structure, so it can withstand the rigours of daily use. To top it off, this unit showcases a beautiful contemporary structure matched with a stylish Empire Red finish, seamlessly blending in with most interiors.
Key Features
*KitchenAid 4 Slice Toaster in Empire Red only. Other colour variations and KitchenAid products mentioned are sold separately.
| Brand | KitchenAid |
|---|---|
| Product Type | Toasters |
| Model Number | 5KMT4109AER |
| Colour | Red |
| Toaster Capacity |
|
|---|---|
| Toaster Feature |
|
| Number of Settings | Shade control with 7 settings |
|---|
| Material Type | Stainless Steel |
|---|
| Corded or Cordless | Corded |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 1800W |
| Product Width | 30.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 30 cm |
| Product Height | 21.2 cm |
| Product Weight | 3.3 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 10/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







