- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Bissell CrossWave HydroSteam Professional Hard Floor Cleaner - Copper Harbour (3527H)
Bissell CrossWave HydroSteam Professional Hard Floor Cleaner - Copper Harbour (3527H)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $599 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Maintaining a spotless home is easier than ever with the Bissell CrossWave HydroSteam Professional Hard Floor Cleaner. This versatile appliance brilliantly combines specialised cleaning formulas with HydroSteam technology, allowing you to effortlessly vacuum, wash, and steam your floors. It also highlights Two-Tank technology, an automatic self-cleaning cycle, and LED lights for extra convenience. Ditch the mess and embrace a cleaner, healthier home with this super savvy unit!
Key Features
*Kills 99.9% of Enterobacter aerogenes (ATCC 13408) and Staphylococcus aureus (ATCC 6538).
**Using SteamWash Mode versus Hard Floor Mode.
| Brand | Bissell |
|---|---|
| Product Type | Hard Floor Cleaners |
| Model Number | 3527H |
| Colour | Copper |
| Vacuum Type | Deep Cleaner |
|---|---|
| Surface Recommendation | Sealed Hard Floors - including Tile, Sealed Timber, Laminate, Marble, Polished Concrete, Vinyl, Engineered Flooring, Floating Floors, and Low-Pile Area Rugs |
| Water Tank Capacity (Mop & Shampooer) | 828 ML |
| Dirty Water Tank Capacity (Shampooers) | 620 ML |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Steam Levels | 1 |
|---|---|
| Cleaning Path Width | 23 cm |
| Sample Solutions | Included |
|---|---|
| Solution Size | Wood Floor Formula 236ml, Hard Floor Sanitise Formula 236ml, Multi-Surface Pet Formula 236ml |
| Number of Modes | 3 Cleaning Modes: Hard Floor Mode (vac + light wash), SteamWash Mode (vac, wash + steam), and Area Rug Mode (vac + wash) |
|---|
| Filter Feature |
|
|---|
| Accessories - List | Washable CrossWave Filter, 1x Multi-Surface Pet Brush Roll (Installed), 1x Wood Floor Brush Roll, Self-Cleaning & Storage Tray |
|---|
| Corded or Cordless | Corded |
|---|---|
| Cord Length | 7.6m |
| Wattage/Voltage | 1100-1300W |
| Product Width | 27 cm |
|---|---|
| Product Depth | 25 cm |
| Product Height | 112 cm |
| Product Weight | 5.6 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















