- Cart is empty
Bissell PowerClean DualBrush Professional Handstick Vacuum Cleaner - Black/Copper (4323)
Bissell PowerClean DualBrush Professional Handstick Vacuum Cleaner - Black/Copper (4323)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $699 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Conquer the mess in your home with the Bissell PowerClean DualBrush Professional Handstick Vacuum Cleaner. Delivering incredible versatility, this appliance employs advanced DualBrush Technology that removes both small and large debris on your surfaces. It also utilises a FurFinder Headlights to ensure you never miss a spot. Plus, it comes with two batteries, giving you up to 100 minutes of runtime.
Key Features
*Tested per ASTM F1977 based on 0.3 microns.
| Brand | Bissell |
|---|---|
| Product Type | Stick Vacuum |
| Model Number | 4323 |
| Colour | Black & Copper |
| Vacuum Type | Bagless |
|---|---|
| Surface Recommendation | Bare Floors, Area Rugs, Carpet, Sealed Hard Floors, Stairs, Car Interiors & Upholstery |
| Dust Bin/Bag Capacity | 0.4LL |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Brushes & Tools Feature |
|
|---|
| Number of Speed Settings | 1 |
|---|---|
| Number of Modes | 3 (Auto Adapt, Eco, Turbo) |
| Control Panel Type | Electronic push button |
|---|---|
| Location of Control Panel | Handle |
| Type of Motor | Digital Motor |
|---|---|
| Motor Power | 280W |
| Filter Type | Sealed HEPA 13 |
|---|---|
| Replacement Filter | 1646969 (Post Hepa), 1647920 (Pre Fiber), 1647921 (Pre Foam) |
| Filter Feature |
|
| Material Type | Plastic and Metal |
|---|
| Number of Attachment | 2 |
|---|---|
| Attachments - List | 2-in-1 Crevice/Dusting Brush, FurFinder Upholstery Tool |
| Smart Functions | The foot of the PowerClean DualBrush cordless stick vacuum reveals hidden pet fur with FurFinder™ Headlights, which use high- and low-beams to illuminate debris you might otherwise not see |
|---|
| Corded or Cordless | Cordless |
|---|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) 2500 mAh |
| Run Time (Standard) | 50 mins |
| Run Time (Max Mode) | 13 mins |
| Removable Battery | Yes |
| Extra Battery | Included |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Time | 3 hours (Charging Dock) |
| Wattage/Voltage | 300W, 25.2V |
| Product Width | 27 cm |
|---|---|
| Product Depth | 25 cm |
| Product Height | 111.8 cm |
| Product Weight | 3.63 kg |
| Packaged Width | 28.1 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 19.4 cm |
| Packaged Height | 73.9 cm |
| Packaged Weight | 6.02 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










