- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Bissell PowerClean FurGuard Handstick Vacuum Cleaner - Grey/Titanium (4241)
Bissell PowerClean FurGuard Handstick Vacuum Cleaner - Grey/Titanium (4241)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $449 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Meet the Bissell PowerClean FurGuard Handstick Vacuum Cleaner, your trusty solution for managing pet mess, dander, and everyday dirt in your home. This appliance highlights a 280W motor with advanced headlight and brush roll technology, ensuring you’ll never miss a spot from floor to couch. It also offers optimum versatility, so you can conveniently use it as a stick vacuum, handheld unit, and a long-reach cleaner to suit your needs.
Key Features
*Compared to Shark IX141, when removing embedded pet hair on upholstery.
| Brand | Bissell |
|---|---|
| Product Type | Stick Vacuum |
| Model Number | 4241 |
| Colour | Grey |
| Vacuum Type | Bagless |
|---|---|
| Surface Recommendation | Carpet and Rugs, Low Pile Carpet, Stairs, Carpet, Area Rugs, Bare Floors, Sealed Hard Floors, Pet Beds, Large Area, Multi-Surface, Sealed Wood Floors, Upholstery and Fabric |
| Dust Bin/Bag Capacity | 400 ML |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Main Brush Type | Tangle free power head |
|---|---|
| Brushes & Tools Feature |
|
| Number of Speed Settings | 3 |
|---|---|
| Number of Modes | 3 (ECO, Medium, Turbo) |
| Control Panel Type | Digital push button start |
|---|
| Type of Motor | Digital |
|---|---|
| Motor Power | 280W |
| Filter Type | HEPA (High-Efficiency Particulate Air) |
|---|
| Material Type | Plastic Body with Metal wand |
|---|
| Number of Attachment | 2 |
|---|---|
| Attachments - List | FurFinder™ Tool, 2-in-1 Dusting Brush and Crevice Tool |
| Smart Functions | LED Lights |
|---|
| Corded or Cordless | Cordless |
|---|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) 2500mah. 63Wh |
| Battery Life | Up to 50 mins per Battery |
| Run Time (Standard) | 100 mins |
| Removable Battery | Yes |
| Extra Battery | Included |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Time | 3 hours (charging dock and cable) |
| Wattage/Voltage | 280W |
| Product Width | 27 cm |
|---|---|
| Product Depth | 20 cm |
| Product Height | 115 cm |
| Product Weight | 3.22 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















