- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 17/10/2026.
Dyson Big Ball Bagless Barrel Vacuum Cleaner - Moulded Red (447177-01)
Dyson Big Ball Bagless Barrel Vacuum Cleaner - Moulded Red (447177-01)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $699 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Invest in a cleaner future and ditch the hassle of dust bags forever with the revolutionary Dyson Big Ball Bagless Barrel Vacuum Cleaner. Featuring Dyson’s innovative 2 Tier Radial cyclones and a self-righting big ball barrel design, this brilliant appliance lets you take advantage of excellent suction performance and manoeuvrability. It also highlights a 125cm extendable wand and a 360° articulating handle, offering exceptional reach as you clean challenging areas in your home. To make it even better, this unit utilises a hygienic bin emptying that can intuitively dispose of collected dust and debris in just one swift action.
Key Features
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Product Type | Barrel Vacuum |
| Model Number | 447177-01 |
| Colour | Red |
| Vacuum Type | Bagless |
|---|---|
| Max Reach Area Including Cord | 10.75m |
| Dust Bin/Bag Capacity | 1.6L |
| Main Brush Type | Turbine Cleaner Head |
|---|---|
| Brushes & Tools Feature |
|
| Number of Speed Settings | 1 |
|---|
| Filter Type | Advanced filtration |
|---|
| Technology Type | 2 Tier Radical cyclones |
|---|
| Corded or Cordless | Corded |
|---|---|
| Cord Length | 6.7m |
| Maximum Power | 205 AW |
| Product Width | 30.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 39.9 cm |
| Product Height | 34.7 cm |
| Product Weight | 8.02 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 17/10/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














