- Cart is empty
Dyson Clean+Wash Hygiene Wet & Dry Hard Floor Cleaner - Copper/Prussian Blue (637626-01)
Dyson Clean+Wash Hygiene Wet & Dry Hard Floor Cleaner - Copper/Prussian Blue (637626-01)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $879 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Redefine your housekeeping routine with the Dyson Clean+Wash Hygiene Wet & Dry Hard Floor Cleaner! Designed for busy homes, its precision-engineered rollers rotate at high speeds to lift dry dirt and debris, while the advanced mop system ensures only fresh, clean water touches your floors. It also packs an anti-tangle comb and triple-sided edge cleaning, so no mess is left untackled. Plus, this unit features a dedicated self-cleaning cycle, ensuring your machine remains odour-free and ready for the next task.
Key Features
1 For use on hard floor only.
2 Tested externally at Intertek with a trained panel, participants used the machine on sealed wooden, tile, marble, and vinyl flooring types.
3 Comparisons based on design differences: vacuums with exhaust filters can release odours or microorganisms during use. Because our machine has no exhaust filter, there is no re-emission from the filter. Tested against Staphylococcus Epidermidis and wet dog odour.
4 Tested internally, average time for the participants to remove the debris tray from the cleaner head and tap out the dry debris.
5 Tested against Staphylococcus Epidermidis and MS2.
6 Compared to suction wet floor cleaners. Tested against a range of dry and wet debris simulating 5 years' worth of use, self cleaning mode was used as per manufacturers instructions. Pick up tested to the Dyson internal method TM-100712.
7 Compared against the top 5 brands globally, with the top 3 dedicated floor washer models from those brands, from GFK data from June 2024 to June 2025. Tested internally to DTM021.
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Product Type | Hard Floor Cleaners |
| Model Number | 637626-01 |
| Colour | Copper & Prussian Blue |
| Vacuum Type | Wet & Dry |
|---|---|
| Surface Recommendation | All hard floor types |
| Water Tank Capacity (Mop & Shampooer) | 0.75L |
| Dirty Water Tank Capacity (Shampooers) | 0.52L |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Docking System |
|
|---|---|
| Docking Station Dimension | 109.6 x 28 x 24.4 cm |
| Docking Station Power | 350W |
| Main Brush Type | Microfibre Roller |
|---|---|
| Brushes & Tools Feature |
|
| Number of Modes | 6 (Low, Med, High, Max, Self-clean mode, Drying Mode) |
|---|
| Control Panel Type | Push Button |
|---|---|
| Control Functions | Mode button, Max button, Power button |
| Location of Control Panel | Handle |
| Type of Motor | Two counter-rotating motors |
|---|
| Safety Cut Off | Yes |
|---|
| Display Type | LCD |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| App Connectivity | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | MyDyson |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) 2350mAh |
|---|---|
| Run Time (Standard) | 45 mins |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Time | 4.5 hours (Dock charging) |
| Product Width | 28 cm |
|---|---|
| Product Depth | 24.4 cm |
| Product Height | 109.6 cm |
| Product Weight | 3.8 kg |
| Packaged Width | 29.2 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 22.8 cm |
| Packaged Height | 76.5 cm |
| Packaged Weight | 8.4 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















