- Cart is empty
Dyson PencilVac Fluffycones Handstick Vacuum Cleaner - Matte Black (492714-01)
Dyson PencilVac Fluffycones Handstick Vacuum Cleaner - Matte Black (492714-01)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $949 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Say hello to the Dyson PencilVac Fluffycones Handstick Vacuum Cleaner, your slimmest home care appliance that cleans in all directions. This unit is powered by a 140,000rpm Hyperdymium™ motor, delivering fade-free suction while trapping up to 99.99% of microscopic particles with fully sealed filtration*. It also includes a Fluffycones™ cleaner head that effortlessly removes dust right up to the edges and prevents hair tangles for a thorough, no-fuss clean.
Key Features
*In boost mode, tested to ASTM F1977 externally at SGS America in 2024.
**Applies in Eco mode. Actual run time will vary based on power mode, floor type and attachments used.
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Product Type | Stick Vacuum |
| Model Number | 492714-01 |
| Colour | Matte Black |
| Vacuum Type | Bagless |
|---|---|
| Surface Recommendation | Hard floors only |
| Suction Power | 55AW |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Main Brush Type | Fluffycones™ cleaner head |
|---|---|
| Brushes & Tools Feature |
|
| Number of Speed Settings | 3 |
|---|
| Type of Motor | Hyperdymium™ 140k motor |
|---|---|
| RPM (revolutions per minute) | 140000 |
| Filter Type | Whole machine filtration - 99.99% to 0.3 microns, HEPA (High-Efficiency Particulate Air) |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Number of Attachment | 2 |
|---|---|
| Attachments - List | Rotating combi-crevice tool, Floor Dock |
| Display Type | LCD |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Connects to the MyDyson™ app for additional machine settings and maintenance guidance |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | MyDyson™ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android, Windows Phone OS |
| Corded or Cordless | Cordless |
|---|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Run Time (Standard) | 30 mins |
| Removable Battery | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto Shut Off | Yes |
| Product Width | 15.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 22.6 cm |
| Product Height | 116 cm |
| Product Weight | 1.8 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










