- Cart is empty
Dyson V10 Konical Handstick Vacuum Cleaner - Vinca/Black (626407-01)
Dyson V10 Konical Handstick Vacuum Cleaner - Vinca/Black (626407-01)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $869 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Redefine your cleaning ritual with the Dyson V10 Konical Handstick Vacuum Cleaner, a lightweight powerhouse engineered to deliver the relentless suction of a full-size vacuum with total cordless freedom. Driven by a digitally controlled Hyperdymium motor, this unit features 15 cyclones and up to 110,000 RPM -ready to pull microscopic dust and allergens out of your home and into the bin. It also packs two conical brush bars, three power modes, a laser-like light, a five-stage filtration system, and hygienic bin emptying, making it the ultimate "grab-and-go" solution for most modern homes.
Key Features
1 Tested with hair to 60cm, in Boost mode.
2 Suction tested to IEC 62885-4:2023, Sec. 5.11 and 5.12, in Boost mode at the inlet in SGS Laboratory USA in 2025.
3 Filtration tested in accordance with ASTM F3150.
4 50% more runtime in Eco mode compared to the original V8 (SV25) allows 50% more dirt collected. Actual performance may vary based on debris and usage.
5 Applies in Eco mode in handheld configuration. Actual run time will vary based on power mode, floor type and/or attachments used.
6 30% more suction compared to the original V8 cordless vacuum cleaner.
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Product Type | Stick Vacuum |
| Model Number | 626407-01 |
| Colour | Vinca & Black |
| Vacuum Type | Bagless |
|---|---|
| Surface Recommendation | All floors |
| Suction Power | 150AW |
| Dust Bin/Bag Capacity | 0.5L |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Main Brush Type | All Floor Cones™ Cleanerhead |
|---|---|
| Brushes & Tools Feature |
|
| Number of Modes | Triggerless power with three adjustable modes – Eco mode for longer, lighter cleans. Medium mode for regular cleans. MAX mode for stronger suction |
|---|
| Type of Motor | Hyperdymium |
|---|
| Filter Type | HEPA filtration (Fully-sealed, five-stage filtration system captures 99.99% of microscopic particles as small as 0.1 microns) |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Number of Attachment | 2 |
|---|---|
| Attachments - List | Mini motorised tool, Crevice tool |
| Smart Diagnosis | Yes |
|---|
| Corded or Cordless | Cordless |
|---|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) 7-cell |
| Run Time (Standard) | 60 mins |
| Removable Battery | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Wattage/Voltage | 900W, AC220-240V 50/60Hz |
| Auto Shut Off | Yes |
| Product Width | 25 cm |
|---|---|
| Product Depth | 21 cm |
| Product Height | 116 cm |
| Product Weight | 2.73 kg |
| Packaged Width | 26.1 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 15.4 cm |
| Packaged Height | 73.9 cm |
| Packaged Weight | 4.62 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















