- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 12/05/2026.
Dyson V16 Piston Animal Handstick Vacuum Cleaner - Bright Copper/Black (496018-01)
Dyson V16 Piston Animal Handstick Vacuum Cleaner - Bright Copper/Black (496018-01)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,099 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Meet the Dyson V16 Piston Animal Handstick Vacuum Cleaner, your dependable solution for powerful, tangle-free cleaning. Powerful on carpets but gentle on hard floors, this appliance features Dyson’s Hyperdymium™ 900W digital motor that offers up to 315 AW fade-free suction2. It is also optimised to remove short animal fur and detangle long hair, making it ideal for households with pets. Additionally, this unit packs in a massive bin that can compress and hold up to 30 days' worth of dust6, so you can enjoy weeks of uninterrupted cleaning without the hassle of frequent emptying.
Key Features
1 Suction tested to IEC 62885-4:2023 (Ed. 1.1) Sec 5.11, at the inlet, in Boost mode. Anti-tangle performance tested with 60 cm hair, with the main cleaner head, in Boost mode. Versus cord-free vacuum cleaners claiming over 300AW.
2 Suction tested to IEC 62885-4:2023 (Ed.1.1) Sec. 5.11, in Boost mode at the inlet.
3 Filtration tested in accordance with ASTM F3150.
4 Auto adapts to floor type in Auto Mode.
5 Tested with hair up to 60cm in Boost mode.
6 Real-life performance may vary.
7 App functionality may vary per market. Requires Wi-Fi and an app-enabled device. Standard data and messaging rates may apply. Requires iOS version 15 or above, or Android version 8 or above. Your mobile device must have Bluetooth 4.0 support. Refer to the MyDyson app for compatible voice services.
8 Tested to IEC 62885-4; 2020 Cl5.101 in eco mode, on hard floor. Runtime may vary depending on usage and floor type.
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Product Type | Stick Vacuum |
| Model Number | 496018-01 |
| Colour | Black & Copper |
| Vacuum Type | Bagless |
|---|---|
| Surface Recommendation | All floors |
| Suction Power | 315AW |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Main Brush Type | All Floor Cones™ Sense cleaner Head |
|---|---|
| Brushes & Tools Feature |
|
| Number of Speed Settings | 3 modes (Eco, Auto, Max) |
|---|
| Type of Motor | Hyperdynium Digital |
|---|---|
| Motor Power | 900W |
| RPM (revolutions per minute) | 140000 |
| Filter Type | HEPA 99.99% to 0.1-0.2 microns, HEPA (High-Efficiency Particulate Air) |
|---|
| Number of Attachment | 4 |
|---|---|
| Attachments - List | Combination tool, Crevice tool, Hair Screw tool 2.0, Wall Dock |
| Connectivity Type | Bluetooth |
|---|---|
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Personalised cleaning stats, analysis, advice on your machines performance, and personalised settings |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | MyDyson™ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android, Windows Phone OS |
| Corded or Cordless | Cordless |
|---|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Run Time (Standard) | 70 mins |
| Removable Battery | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Wattage/Voltage | 900W, AC220-240V 50/60Hz |
| Auto Shut Off | Yes |
| Product Width | 25 cm |
|---|---|
| Product Depth | 25.9 cm |
| Product Height | 129.8 cm |
| Product Weight | 3.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 12/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










