- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 12/05/2026.
Dyson V8 Cyclone Handstick Vacuum Cleaner - Army Green/Black (626406-01)
Dyson V8 Cyclone Handstick Vacuum Cleaner - Army Green/Black (626406-01)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $499 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Meet Dyson’s V8 Cyclone Handstick Vacuum Cleaner, your trusty home maintenance tool that doesn’t hold back. This unit perfectly combines a cutting-edge digital motor and Root Cyclone Separation System, delivering thorough cleaning performance with 30% more suction power*. It also utilises an improved 7-cell battery to provide up to 60 minutes of cleaning time on every charge***. Furthermore, it offers three modes and handy accessories to cater to your various needs.
Key Features
*30% more suction compared to the existing V8 cordless vacuum cleaner (SV25). Suction tested to IEC 62885-4:2023 Sec. 5.11 and 5.12, in Boost mode at the inlet in SGS Laboratory USA in 2025.
**Tested to ASTM1977-04 Boost mode in SGS Laboratory USA in 2025. Filtration efficiency is calculated by comparing the number of standard dust particles absorbed by the vacuum cleaner to the number of standard dust particles discharged. Capture rate may vary depending on actual usage environment and cleaning mode.
***Applies in Eco mode in handheld configuration. Actual run time will vary based on power mode, floor type and/or attachments used.
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Product Type | Stick Vacuum |
| Model Number | 626406-01 |
| Colour | Army Green & Black |
| Vacuum Type | Bagless |
|---|---|
| Surface Recommendation | All floors |
| Suction Power | 150AW |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Main Brush Type | Motorbar™ Cleaner Head |
|---|---|
| Brushes & Tools Feature |
|
| Number of Modes | 3 modes (Low, Med, High) |
|---|
| Type of Motor | Hyperdymium |
|---|
| Filter Type | Root Cyclone™ separation system. Fully sealed, whole-machine filtration captures dust, particles and allergens as small as 0.3 microns |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Attachments - List | Crevice Tool, Wall Dock Charger |
|---|
| Smart Diagnosis | Yes |
|---|
| Corded or Cordless | Cordless |
|---|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) 7-cell |
| Run Time (Standard) | 60 mins |
| Removable Battery | Yes |
| Wattage/Voltage | 900W, AC220-240V 50/60Hz |
| Auto Shut Off | Yes |
| Product Width | 24 cm |
|---|---|
| Product Depth | 21 cm |
| Product Height | 116 cm |
| Product Weight | 2.7 kg |
| Packaged Width | 26.1 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 15.4 cm |
| Packaged Height | 73.9 cm |
| Packaged Weight | 4.6 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 12/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















