- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 15th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Netgear Nighthawk RS600 BE18000 Tri-Band Mesh Wi-Fi 7 Router - 1 Pack (Black)
Netgear Nighthawk RS600 BE18000 Tri-Band Mesh Wi-Fi 7 Router - 1 Pack (Black)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $742 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Boost your home network with the Netgear Nighthawk RS600 BE18000 Tri-Band Mesh Wi-Fi 7 Router! A perfect solution for all your connectivity needs, this innovative router employs cutting-edge Wi-Fi 7 Technology that ensures faster 18Gbps speeds with 2x maximum bandwidth and lower latency. It also equips high-performance antennas to deliver a wide 3,300 sq ft coverage.
Key Features
*2.4x faster compared to Wi-Fi 6. Maximum wireless signal rate derived from IEEE 802.11be specifications. Actual data throughput and wireless coverage will vary and be lowered by the network, your country’s regulation, and environmental conditions, including network traffic volume, device limitations, and building construction.
| Brand | Netgear |
|---|---|
| Product Type | Routers |
| Model Number | RS600-100APS |
| Colour | Black |
| Processor Type | Quad-Core |
|---|---|
| Processor Speed | 2 GHz |
| RAM Capacity | 2 GB |
|---|
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 700 Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 5800 Mbps |
| Wi-Fi Speed (6 GHz) | 11500 Mbps |
| Max Download Speed | Up to 18 Gbps |
| Antenna Placement | Internal |
| Number of External Antenna | 8 |
| Wi-Fi Coverage | 306 Square Meters |
| Wi-Fi Encryption | WPA, WPA 2, WPA 3 |
| VPN Support | Yes |
| Router Ports | 4 x Gigabit Ethernet Ports, 1 x USB 3.0, 1 x Internet Port |
| Guest Network Support | Yes |
| MU-MIMO Support | Yes |
| LED Indicator | Power, Wi-Fi |
| Reset Button | Yes |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz & 6 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11be |
| Maximum Paired Devices | Connect up to 150 devices |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Nighthawk App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Wattage/ Voltage | 12V/3.42A |
|---|
| Product Width | 15 cm |
|---|---|
| Product Depth | 10 cm |
| Product Height | 25.8 cm |
| Product Weight | 1.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 15th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















