- Cart is empty
TP-Link Deco PX50 AX3000 G1500 Duel-Band Mesh Wi-Fi 6 System - 3 Pack (White)
TP-Link Deco PX50 AX3000 G1500 Duel-Band Mesh Wi-Fi 6 System - 3 Pack (White)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $799 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Say goodbye to dead zones and spotty Wi-Fi around your home with the TP-Link Deco PX50 AX3000 G1500 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 System 3 Pack! This mesh router combines the power of dual-band Wi-Fi 6 and G.hn Powerline to deliver stronger and faster signals to every corner of your home. It also equips TP-Link HomeShield network protection, so you can enjoy peace of mind knowing that your devices are safe from online threats. Plus, it has a coverage of up to 600 square metres and can connect with up to 150 devices for a truly seamless and reliable Wi-Fi experience.
Key Features
*Maximum wireless signal rates are the physical rates derived from IEEE Standard 802.11 specifications. Actual wireless data throughput and wireless coverage, and quantity of connected devices are not guaranteed and will vary as a result of network conditions, client limitations, and environmental factors, including building materials, obstacles, volume and density of traffic, and client location.
**HomeShield includes the Free Basic Plan. Fees apply for the Pro Plan. Visit tp-link.com/homeshield for more information.
***Other units are sold separately.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Mesh Networking |
| Model Number | Deco PX50(3-pack) |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 574 Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 2402 Mbps |
| Wi-Fi Coverage | 600 Square Meters |
| Wi-Fi Encryption | WPA, WPA2, WPA3 (Personal) |
| Router Ports | 3 × Gigabit ports |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6 |
| Guest Network Support | Yes |
| MU-MIMO Support | Yes |
| Firewall Support | SPI |
| Transmit Power | <20 dBm |
| WAN Types | Dynamic IP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP |
| Reset Button | Yes |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax |
| Maximum Paired Devices | Up to 150 devices |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| AC Power | 100-240V~50/60Hz |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.8 m |
| Operating Temperature | 0°C~40°C (32 °F~104 °F) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% RH |
| Storage Temperature | 40°C~60°C (-40 °F~140 °F) |
| Storage Humidity | 5%~90% RH |
| Product Width | 41.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 27.7 cm |
| Product Height | 12.4 cm |
| Product Weight | 3.28 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









