- Cart is empty
TP-Link Omada EAP215-Bridge Indoor/Outdoor Access Point - 2 Pack (White)
TP-Link Omada EAP215-Bridge Indoor/Outdoor Access Point - 2 Pack (White)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $329 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Expand your network and enjoy enhanced signal versatility with the TP-Link Omada EAP215-Bridge Indoor/Outdoor Access Point! Boasting long-range wireless transmissions of up to 5km, this device lets you extend your Wi-Fi to another property or connect security cameras hassle-free. It also comes with an IP65 weatherproof enclosure and 6kV lightning protection, so you can utilise Point-to-Multipoint Wi-Fi even in remote locations.
Key Features
1 Maximum wireless transmission rates are the physical rates derived from IEEE Standard 802.11 specifications. Range and coverage specifications, along with the number of connected devices, were defined according to test results under normal usage conditions. Actual wireless transmission rate, wireless coverage, and number of connected devices are not guaranteed and will vary as a result of 1) environmental factors, including building materials, physical objects, and obstacles; 2) network conditions, including local interference, volume and density of traffic, product location, network complexity, and network overhead; and 3) client limitations, including rated performance, location, connection quality, and client condition. All products are tested in real outdoor environments. Actual range and throughput depend on the transmission power and environmental factors such as wireless interference, obstacles, weather, etc.
2 Omada SDN centralized and remote management requires the use of Omada SDN controller.
3 Non-Omada devices connected to the wired LAN ports will not be recognized by the Omada controllers, preventing users from viewing their connection status. To address this issue, connect those non-Omada devices to an Omada switch that links to the bridge's wired LAN ports.
4 Pole mounting accessories are included, while the bracket for wall mounting and pole mounting requires purchase separately.
5 Auto pairing works for the original kit. Three or more bridges require manual setup.
6 Protection against lightning and electro-static discharge may be achieved through proper product setup, grounding, and cable shielding. Refer to the instruction manual and consult an IT professional to assist with setting up this product. Coverage value is calculated based on laboratory testing. Actual coverage is not guaranteed and will vary as a result of client limitations and environmental factors.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Wireless Bridge |
| Model Number | EAP215-Bridge |
| Colour | White |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 867 Mbps |
| Antenna Placement | Internal |
| Number of Internal Antenna | 2 |
| Wi-Fi Encryption | WPA, WPA2 (Personal/Enterprise) |
| Router Ports | 3 x Gigabit Ethernet ports |
| Guest Network Support | Yes |
| MU-MIMO Support | Yes, 2 x 2 |
| Beamforming Support | Yes |
| Transmit Power | 30 dBm |
| LED Indicator | Power, Wi-Fi |
| Reset Button | Yes |
| Quality of Service (QoS) | Yes |
| Wireless Frequency Bands | 5 GHz |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | IEEE 802.11a/n/ac |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |
|---|
| Maximum Power Consumption | 11.5W |
|---|
| Operating Temperature | 40°C-70°C (-40°F-158°F) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%-90% non-condensing |
| Product Width | 23.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9.6 cm |
| Product Height | 26.6 cm |
| Product Weight | 1.4 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






