- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
D-Link E15 AX1500 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 Range Extender - White
D-Link E15 AX1500 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 Range Extender - White
Say goodbye to pesky dead zones and connection dropouts, thanks to the D-Link E15 AX1500 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 Range Extender. This device offers wireless speeds of up to 1200Mbps for 5GHz and 300Mbps for 2.4GHz. It also supports numerous Eagle Pro AI functions, Mesh Smart Roaming, Smart Connect, Beamforming, MU-MIMO, and OFDMA technologies, allowing you to extend your home’s Wi-Fi coverage seamlessly. Plus, this unit comes with a built-in Gigabit Ethernet port for quick access to an instant, wired connection.
Key Features
*Maximum wireless signal rate derived from IEEE Standard 802.11ax specifications. Actual data throughput will vary. Network conditions and environmental factors, including volume of network traffic, building materials and construction, and network overhead, may lower actual data throughput rate. Environmental factors will adversely affect wireless signal range.
**Required compatible D-Link Wi-Fi Mesh Router is sold separately.
| Brand | D-Link |
|---|---|
| Product Type | Range Extenders |
| Model Number | E15 |
| Colour | White |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 300Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 1200Mbps |
| Antenna Placement | External |
| Number of External Antenna | 4 (Four) external antennas |
| Wi-Fi Coverage | 230 Square Meters |
| Router Ports | 1 x Gigabit Ethernet LAN port |
| Supported Protocols | WPA/WPA2TM - Personal, WPA2/WPA3 - Personal, WPA3 Only, WPS (PBC) |
| MU-MIMO Support | Yes |
| Beamforming Support | Yes |
| LED Indicator | Power Status/WPS, 3 segment Wi-Fi Signal Strength Indicator |
| Reset Button | Yes |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | IEEE 802.11ax/ac/n/g/b/k/v/a/h, IEEE 802.3u/ab |
| Certifications | FCC, IC, CE, UL |
|---|
| Wattage/ Voltage | AC 100-240 V, 50/60Hz |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 11W |
| Operating Temperature | 20 to 70˚C (-4 to 158°F) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 90% non-condensing |
| Storage Humidity | 5% to 95% non-condensing |
| Product Width | 0.64 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5 cm |
| Product Height | 10.5 cm |
| Product Weight | 0.16 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









