- Cart is empty
TP-Link RE605X AX1800 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 Range Extender - White
TP-Link RE605X AX1800 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 Range Extender - White
Expand your internet coverage to every corner of your home using the TP-Link RE605X AX1800 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 Range Extender. Powered by advanced Wi-Fi 6, it delivers smooth streaming and lag-free gaming for all your devices. This unit also features an Intelligent Signal Light so you can easily find its ideal placement.
Key Features
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Range Extenders |
| Model Number | RE605X |
| Colour | White |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 574 Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 1201 Mbps |
| Antenna Placement | External |
| Number of External Antenna | 2 |
| Wi-Fi Encryption | 64/128-bit WEP, WPA/WPA2-PSK |
| Router Ports | 1 x Gigabit Ethernet Port |
| Transmit Power | ≤30 dBm |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 02.11a/n/ac/ax (5GHz), 802.11b/g/n/ax (2.4GHz) |
| Certifications | CE, RoHS |
|---|
| Compatible Operating System | Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista or Windows 7, 8, 8.1, 10, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux |
|---|
| Wattage/ Voltage | 100-240V~50/60Hz |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 10W |
| Operating Temperature | 0℃~40℃ (32℉ ~104℉) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% non-condensing |
| Storage Temperature | -40℃~70℃ (-40℉ ~158℉) |
| Storage Humidity | 5%~90% non-condensing |
| Product Width | 7.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.6 cm |
| Product Height | 12.48 cm |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







