- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
TP-Link TL-PA8033P AV1300 Powerline with 1300Mbps Gigabit Ports & Passthrough Socket - 2 Pack (White)
TP-Link TL-PA8033P AV1300 Powerline with 1300Mbps Gigabit Ports & Passthrough Socket - 2 Pack (White)
Introducing the TP-Link TL-PA8033P AV1300 Powerline with 1300Mbps Gigabit Ports & Passthrough Socket, the perfect solution for boosting your internet connection. This device incorporates Powerline Technology, which reliably delivers internet data through the electrical wiring of your home. It also highlights the cutting-edge HomePlug AV2 technology to ensure blazing-fast data transfer speeds of up to 1300 Mbps. Plus, it supports 2x2 MIMO with Beamforming for higher capacity, wider range, and optimum stability.
Key Features
*The MIMO functionality within HomePlug AV2 significantly improves data transfer rates, especially during peak periods.
**Power output of up to 16A is suitable for high-power electrical appliances to be connected.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Powerline |
| Model Number | TL-PA8033P KIT |
| Colour | White |
| Router Ports | 3 x Gigabit Ports |
|---|---|
| LED Indicator | System Power, Link/Act indicators per port built into each RJ-45 port |
| Encryption | 128-bit AES |
| Wireless Range | 300 meters over electrical circuit |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 1901, 802.3, 802.3u, 802.3ab |
| Certifications | CE, RoHS |
|---|
| Compatible Operating System | Windows 2000/XP/2003/Vista, Windows 7/8, Mac, Linux |
|---|
| Maximum Power Consumption | 5.5W |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 5.3W |
| Standby Power Consumption | 1.3W |
| Operating Temperature | 0°C~40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% non-condensing |
| Storage Temperature | (-40°C)~70°C |
| Storage Humidity | 5%~90% non-condensing |
| Product Width | 23 cm |
|---|---|
| Product Depth | 19 cm |
| Product Height | 10 cm |
| Product Weight | 0.7 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










