- Cart is empty
D-Link DSL-245GE AC1200 Dual-Band Wi-Fi 5 Router
D-Link DSL-245GE AC1200 Dual-Band Wi-Fi 5 Router
Establish a smooth wireless connection in your home with the D-Link DSL-245GE AC1200 Dual-Band Wi-Fi 5 Router! Delivering up to 866Mbps on the 5GHz band and 300Mbps on the 2.4GHz band, this router seamlessly handles your streaming, browsing, and gaming needs. It also incorporates MU-MIMO technology to accommodate your different devices and four reliable antennas for wider coverage.
Key Features
| Brand | D-Link |
|---|---|
| Product Type | Routers |
| Model Number | DLDSL245GE |
| Colour | Black |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 300Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 866Mbps |
| Antenna Placement | External |
| Number of External Antenna | 4 |
| Wi-Fi Encryption | WPA, WPA2 |
| VPN Support | Yes |
| Router Ports | 3 x Gigabit LAN Ports, 1 x Gigabit LAN/WAN port, 1 x DSL |
| USB Sharing Support | Yes |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6 |
| Guest Network Support | Yes |
| MU-MIMO Support | Yes |
| WPS Support | Yes |
| Firewall Support | DOS |
| WAN Types | PPPoE, PPTP, Dynamic IP |
| LED Indicator | Power, Internet, 1-4 LAN signal, 2.4GHz, 5GHz, Data, USB |
| Reset Button | Yes |
| Quality of Service (QoS) | Yes |
| Parental Control | Yes |
| Number of Ethernet Port | 4 |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac |
| USB Specification | USB 3.0 |
|---|
| Certifications | CE, LVD |
|---|
| DC Power | 12V |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | 100 ~ 240 V |
| Typical Power Consumption | 9.6W |
| Standby Power Consumption | .3W |
| Operating Temperature | 0 to 45 °C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 95% |
| Storage Temperature | -20 to 70 °C |
| Storage Humidity | 5% to 95% |
| Product Width | 13 cm |
|---|---|
| Product Depth | 3.2 cm |
| Product Height | 21.4 cm |
| Product Weight | 0.42 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







