- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
D-Link DWR-933M 4G LTE Cat 6 Dual-Band Wi-Fi 6 Hotspot with 1.7" Display - White
D-Link DWR-933M 4G LTE Cat 6 Dual-Band Wi-Fi 6 Hotspot with 1.7" Display - White
Get seamless internet on the go with the D-Link DWR-933M Hotspot with a 1.7" Display. Boasting fast 4G LTE Cat 6 and dual-band Wi-Fi 6, this hotspot keeps you connected wherever you are. It features a compact, plug-and-play design, so you can stream, work, or game instantly. It also offers advanced security with Wi-Fi Protected Setup and WPA/WPA2 encryption, plus a handy LCD to monitor connected devices and battery status.
Key Features
| Brand | D-Link |
|---|---|
| Product Type | Mobile Hotspots |
| Model Number | DWR-933M |
| Colour | White |
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 286 Mbps |
|---|---|
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 286 Mbps |
| Antenna Placement | Internal |
| Wi-Fi Encryption | WPA2 |
| Built-In SIM Card Slot | Yes |
| SIM Card Slot Size | Nano SIM |
| WPS Support | Yes |
| Firewall Support | Network Address Translation (NAT) |
| Reset Button | Yes |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 3000 mAh |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | D-Link Mobile Connect App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Wattage/ Voltage | 5V, 2A |
|---|
| Operating Temperature | 0° to 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 90% (non-condensing) |
| Storage Temperature | -30° to 70°C |
| Product Width | 6.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.5 cm |
| Product Height | 10.8 cm |
| Product Weight | 0.13 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












