- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
D-Link F518 5G LTE AX1800 Dual-Band Wi-Fi 6 Hotspot & Power Bank - White
D-Link F518 5G LTE AX1800 Dual-Band Wi-Fi 6 Hotspot & Power Bank - White
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $498 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience true internet freedom with the D-Link F518 5G LTE AX1800 Dual-Band Wi-Fi 6 Hotspot & Power Bank. A great solution for your on-the-go connectivity needs, this unit boasts high-speed 5G technology with lower latency and larger capacity. It also features an 8000mAh battery that provides up to 16 hours of runtime. Plus, it even supports PD 3.0 charging, so you can readily refuel your devices.
Key Features
*Theoretical maximum data rate. Actual speeds will vary and are dependent on a range of factors, including network configuration, network capacity, signal strength, and the conditions of your mobile broadband service plan.
**The actual battery life may vary depending on several factors such as network conditions, connected devices, streaming content, device settings, and battery aging.
| Brand | D-Link |
|---|---|
| Product Type | Mobile Hotspots |
| Model Number | F518 |
| Colour | White |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 574 Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 1200 Mbps |
| Max Download Speed | 2.6Gbps |
| Antenna Placement | Internal |
| Number of Internal Antenna | 4 x Cellular, 2 x Wi-Fi |
| Wi-Fi Encryption | WPA3 |
| Built-In SIM Card Slot | Yes |
| SIM Card Slot Size | Nano SIM |
| Supported Protocols | IPv6, Frequency Support: 5G NR, NSA: n1/n3/n7/n20/n28/n38/n40/n41/n77/n78, 5G NR SA: n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n78, LTE-FDD: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B20/B28/B66, LTE-TDD: B38/B40/B41, WCDMA: B1/B2/B5/B8 |
| MU-MIMO Support | Yes |
| WPS Support | Yes |
| Firewall Support | Network Address Translation (NAT) |
| Reset Button | Yes |
| Modulation Technology | OFDMA |
| Rechargeable | Yes |
|---|---|
| Battery Capacity (mAh) | 8000 mAh |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Certifications | CE, RCM, UN38.3 |
|---|
| Wattage/ Voltage | 5V/3A |
|---|
| Operating Temperature | -10°C to 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 95% (non-condensing) |
| Storage Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Product Width | 10.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.5 cm |
| Product Height | 14.7 cm |
| Product Weight | 0.27 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















