- Cart is empty
TP-Link Archer BE550 BE9300 Tri-Band Mesh Wi-Fi 6 System - Black
TP-Link Archer BE550 BE9300 Tri-Band Mesh Wi-Fi 6 System - Black
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $609 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enjoy uninterrupted, high-speed internet coverage throughout your home with the TP-Link Archer BE550 BE9300 Tri-Band Mesh Wi-Fi 7 System! Featuring Wi-Fi 7, Multi-Link Operation, and the all-new 6 GHz band, this device can deliver speeds of up to 9214Mbps. It also incorporates 6 x internal antennas, 5 x 2.5 G ports, and Beamforming to accommodate all of your connectivity demands. Plus, this router offers extra security with HomeShield to keep your data and devices safe from online threats.
Key Features
*Use of Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 6 (802.11ax), and features including MLO, 320 MHz Bandwidth, 4K-QAM, Multi-RUs, OFDMA, and MU-MIMO requires clients to also support the corresponding features. Not all 320 MHz channels may be available in the 6 GHz band in some regions/countries due to regulatory restrictions. The 320 MHz bandwidth is only available on the 6 GHz band and may be unavailable in some regions/countries due to regulatory restrictions. Double channel width and speed refer to 320 MHz compared to 160 MHz for WiFi 6 routers.
**HomeShield includes the Free Basic Plan. Fees apply for the Pro Plan. Visit tp-link.com/homeshield for more information
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Gaming Routers |
| Model Number | Archer BE550 |
| Colour | Black |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 574 Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 2880 Mbps |
| Wi-Fi Speed (6 GHz) | 5760 Mbps |
| Max Download Speed | 2.5 Gbps |
| Max Upload Speed | 1.8 Gbps |
| Antenna Placement | Internal |
| Number of Internal Antenna | 6 |
| Wi-Fi Encryption | WPA, WPA2, WPA3, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x) |
| VPN Support | Yes |
| Router Ports | Ethernet Ports: 1 x 2.5 Gbps WAN Port + 4 x 2.5 Gbps LAN Ports, 1 × USB 3.0 Port |
| Firewall Support | SPI Firewall |
| Transmit Power | 30 dBm |
| WAN Types | Dynamic IP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP |
| LED Indicator | Power, Wi-Fi |
| Reset Button | Yes |
| Quality of Service (QoS) | Yes |
| Parental Control | Yes |
| Powerline Technology | HomePlug 1.0 |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz & 6 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11be/ax 6 GHz, 802.11be/ax/ac/n/a 5 GHz, 802.11ax/n/g/b 2.4 GHz |
| Certifications | FCC, CE, RoHS |
|---|
| Compatible Mobile Operating System | 9.0 or later, Android 4.4 or later |
|---|
| Operating Temperature | 0°C~40°C (32°F~104°F) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% RH |
| Product Width | 24 cm |
|---|---|
| Product Depth | 14.5 cm |
| Product Height | 27.5 cm |
| Product Weight | 1.9 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









