- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
TP-Link Archer GE800 BE19000 Tri-Band Wi-Fi 7 Gaming Router - Black
TP-Link Archer GE800 BE19000 Tri-Band Wi-Fi 7 Gaming Router - Black
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,113 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Crush the battlefield with the TP-Link Archer GE800 BE19000 Tri-Band Wi-Fi 7 Gaming Router. Engineerd to give you a competitive edge, this router delivers a whopping 19Gbps combined speeds. It also offers exclusive acceleration, while minimising jitter, lag, and ping. Furthermore, it has a Dedicated Game Panel, so you can easily access information for the battle environment, network status, and router performance.
Key Features
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Gaming Routers |
| Model Number | Archer GE800 |
| Colour | Black |
| Processor Type | Quad-Core |
|---|
| RAM Capacity | 2 GB |
|---|
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 1376 Mbps (802.11be) |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 5760 Mbps (802.11be) |
| Wi-Fi Speed (6 GHz) | 11520 Mbps (802.11be) |
| Max Download Speed | 19 Gbps |
| Max Upload Speed | 19 Gbps |
| Antenna Placement | Integrated |
| Number of External Antenna | 8 |
| Wi-Fi Encryption | WPA, WPA2, WPA3, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x) |
| VPN Support | Yes |
| VPN Throughput | OpenVPN, PPTP VPN, L2TP VPN, WireGuard VPN |
| USB Sharing Support | Yes |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6 |
| Guest Network Support | Yes |
| Beamforming Support | Yes |
| Firewall Support | SPI Firewall |
| Transmit Power | CE: ≤ 20 dBm (2.4 GHz), ≤ 30 dBm (5 GHz), ≤23 dBm EIRP (6GHz) FCC: ≤ 30 dBm (2.4 GHz), ≤ 30 dBm (5 GHz), 6GHz ≤30 dBm |
| Sensitivity | 2.4 GHz: 11ax HE20 MCS0:-96dBm, 11ax HE20 MCS11:-68dBm, 11ax HE40 MCS0:-93dBm, 11ax HE40 MCS11:-65dBm, 11be EHT20 MCS13:-62dBm,11be EHT40 MCS13:-58dBm. 5 GHz: 11ax HE20 MCS0:-95dBm, 11ax HE20 MCS11:-66dBm, 11ax HE40 MCS0:-93dBm, 11ax HE40 MCS11:-64dBm |
| WAN Types | Dynamic IP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP |
| LED Indicator | Power On/Off Button, Reset Button, WPS Button, Wi-Fi Button, LED Button, One-click Acceleration Button |
| Reset Button | Yes |
| Game Boost/ Acceleration | Yes |
| Quality of Service (QoS) | Yes |
| Parental Control | Yes |
| Traffic Monitor | Yes |
| Number of Ethernet Port | 1 x 10 Gbps SFP+/RJ45 Combo WAN, 1 x 10 Gbps WAN/LAN, 2 x 2.5 Gbps LAN, 4 x 1 Gbps LAN |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz & 6 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | IEEE 802.11be/ax 6 GHz, IEEE 802.11be/ax/ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11be/ax/n/g/b 2.4 GHz |
| USB Port | 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |
|---|
| Compatible Operating System | Edge, Firefox, Chrome, Safari, or other JavaScript-enabled browser |
|---|
| Operating Temperature | 0~40℃ (32℉~104℉) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% non-condensing |
| Chair Dimensions | (WxDxH) |
|---|---|
| Product Width | 20.7 cm |
| Product Depth | 22.45 cm |
| Product Height | 29.2 cm |
| Product Weight | 2.21 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











