- Cart is empty
Uniden HD Wireless Pan & Tilt Camera with 4.3" Baby Monitor - White (BW 3531)
Uniden HD Wireless Pan & Tilt Camera with 4.3" Baby Monitor - White (BW 3531)
Upgrade your nursery with the Uniden HD Wireless Pan & Tilt Camera and 4.3" Baby Monitor, a nifty tool for keeping a watchful eye on your little one. This unit boasts a vibrant 4.3" LCD screen for a clear view of your baby’s room, while the pan-and-tilt camera with a night feature ensures you catch every moment. You can also soothe your baby anytime, anywhere, thanks to the two-way talk function, eight calming lullabies, and white noise options.
Key Features
*Uniden HD Wireless Pan & Tilt Camera with 4.3" Baby Monitor only. The other compatible indoor monitoring camera is not included.
| Brand | Uniden |
|---|---|
| Product Type | Baby Monitors |
| Model Number | BW 3531 |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | 5m |
| Motion Detection | Yes |
| Low Battery Alert | Yes |
| Use Option | Indoor |
|---|---|
| Number of Cameras | 1 |
| Pan & Tilt | 355° Pan, 55° Tilt |
| Digital Zoom | 2x |
| Sensor Type | CMOS |
| Aspect Ratio | 2:3 |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 4.3" |
| Video Format | 1280 x 720P |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Rechargeable | Yes |
|---|---|
| Battery Indicator | Yes |
| Charging Method | Charging cable with DC 5V Power Adapter |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| USB Port | 1 x USB-A |
|---|
| Product Width | 8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8 cm |
| Product Height | 11 cm |
| Product Weight | 0.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





