- Cart is empty
Philips Hue B22 A60 11W Smart Light Bulb - 1 Pack (White & Colour Ambiance)
Philips Hue B22 A60 11W Smart Light Bulb - 1 Pack (White & Colour Ambiance)
Illuminate your space and create the perfect ambience effortlessly with the Philips Hue B22 A60 11W Smart Light Bulb. This unit offers warm-to-cool white lighting and millions of colour options, allowing you to choose the right light for any activity. You can also pair it with Google Assistant, the Hue App, and a compatible smart device via Wi-Fi for seamless control.
Key Features
| Brand | Philips Hue |
|---|---|
| Product Type | Light Bulbs |
| Model Number | HUE854110 |
| Motion Detection | Yes |
|---|---|
| Detection Range | Up to 7m |
| Fitting Socket Type | B22 (Bayonet) |
|---|---|
| Form Factor | A60 |
| Lifespan | Up to 25,000 hours |
| Light Output | 16 Million Colors, Multicolor, Cool, Daylight, Warm (Soft) |
| Brightness | 1100 Lumen |
| Colour Temperature | 1000-20000K |
| Lumen Output | 1100 |
| LED | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Diffused Light Effect | Yes |
| Switching Cycles | 50,000 |
| Startup Time | Instant, Instant 100% Light Output, Warm-up Time up to 95%: < 1s |
| Beam Angle | 180 degrees |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Input Voltage | 220-240V 50/60 Hz |
| Operation Power | 11 W |
| Standby Power | 0.5 W |
| Software Upgrade Option | Yes |
| Use Option | Indoor |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 15m |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Compatibility | Alexa, Apple Home, Google Home, IFTTT, SmartThings, Yale, Mercedes-Benz, Spotify, Razer, Matter |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Hue App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Operating Temperature | -20°C to 45°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 5%<H<95% non condensing |
| Product Width | 6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 6 cm |
| Product Height | 11.2 cm |
| Product Weight | 0.1 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









