- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Philips Hue Bridge Pro for Hue Lights - Black (HUE582605)
Philips Hue Bridge Pro for Hue Lights - Black (HUE582605)
Control your home lighting network effortlessly with the Philips Hue Bridge Pro. This smart hub supports over 150 lights and up to 50 accessories for full home coverage. With motion-aware features, connected lights activate automatically. It also lets you manage everything via voice commands or your favourite smart platforms.
Key Features
| Brand | Philips Hue |
|---|---|
| Product Type | Lighting Accessories |
| Model Number | HUE582605 |
| Colour | Black |
| Use Option | Indoor |
|---|
| Lifespan | 25,000 |
|---|---|
| Input Voltage | 220-240V 50/60 Hz |
| Standby Power | 0.1 W |
| Software Upgrade Option | Yes |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 15m |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Maximum Paired Devices | 200 |
| USB Port | 1 x USB C |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| IP Rating | IP20 |
|---|---|
| Durability Feature | Splash Resistant |
| Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit, Microsoft, Cortana |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Hue App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Power Cable Length | 1.2 m |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | 240V |
| Maximum Power Consumption | 5W |
| Typical Power Consumption | 5W |
| Standby Power Consumption | 0.1W |
| Operating Temperature | 0°C - 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 0%<H<80% (non condensing) |
| Product Width | 9.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9.2 cm |
| Product Height | 2.6 cm |
| Product Weight | 0.21 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














