- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st June 2026.
Philips Hue Gradient 20W Smart Light Strip with Power Adapter - 2M (Multicolour)
Philips Hue Gradient 20W Smart Light Strip with Power Adapter - 2M (Multicolour)
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Spruce up your home interior and bask in the stunning illumination of the Philips Hue Gradient Colour Lightstrip Base! Featuring Gradient Technology, this base kit will let you enjoy various light scenes and a powerful blend of colours. It also boasts a flexible construction, making it a breeze to install in any space or room.
Key Feature
*Note: Accessories not included. Philips Hue Lightstrip Extension, Hue Dimmer Switch, and Motion Sensor are sold separately.
| Brand | Philips Hue |
|---|---|
| Product Type | Light Strips |
| Model Number | HUE994903 |
| Form Factor | Strip |
|---|---|
| Lifespan | Up To 25,000 Hours |
| Light Output | 16 Million Colours |
| Brightness | 1600 Lumens |
| Colour Temperature | 2000K to 6500K |
| Lumen Output | 1,600@2700K |
| LED | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Startup Time | Instant |
| Operation Power | 20 W |
| Software Upgrade Option | Yes |
| Use Option | Indoor |
| Connectivity Type | Bluetooth & Zigbee |
|---|
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










