- Cart is empty
Philips Hue GU5.3 MR16 5W Smart Light Bulb (White Ambiance)
Philips Hue GU5.3 MR16 5W Smart Light Bulb (White Ambiance)
Create a personalised lighting experience that complements your lifestyle with the Philips Hue GU5.3 MR16 5W Smart Light Bulb (White Ambiance). A must-have addition to your smart home, this innovative device highlights warm-to-cool white light, voice command operations, instant control via Bluetooth, and more. In addition, you can also pair this smart bulb with the Philips Hue Bridge for expanded connectivity and features.
Key Features
*Philips Hue GU5.3 MR16 5W Smart Light Bulb (White Ambiance) only. The Hue Bridge is sold separately.
| Brand | Philips Hue |
|---|---|
| Product Type | Light Bulbs |
| Model Number | HUE575601 |
| Form Factor | GU5.3 |
|---|---|
| Lifespan | Up to 15,000 hours |
| Light Output | Warm White, White, Cool White |
| Brightness | 380 lumens |
| Colour Temperature | 2000-6500K |
| Lumen Output | 380 lumen (Lumen output at 4000K) |
| LED | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Startup Time | Instant |
| Input Voltage | 240V |
| Use Option | Indoor |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Zigbee |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
|---|---|
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Durability Feature | Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Philips Hue App |
| Compatible Mobile Operating System | IOS 15 and above Android 10.0 and above |
| Operating Temperature | -20°C to 45°C |
|---|
| Product Width | 5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5 cm |
| Product Height | 5.4 cm |
| Product Weight | 0.05 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








