- Cart is empty
Philips Hue Motion Sensor for Hue Smart lights - White (HUE067503)
Philips Hue Motion Sensor for Hue Smart lights - White (HUE067503)
Say goodbye to fumbling for switches in the dark with the Philips Hue Motion Sensor for Hue Smart lights. A great addition to your Philips Hue System, this intuitive device lets your home respond to your presence with seamless, hands-free illumination. It is also wireless and battery-powered, letting you place it anywhere in your home. Additionally, this unit supports the Philips Hue app, where you can adjust its sensitivity and personalise settings based on the time of day.
Key Features
*Requires a Philips Hue Bridge.
| Brand | Philips Hue |
|---|---|
| Product Type | Lighting Accessories |
| Model Number | HUE067503 |
| Colour | White |
| Detection Range | Up to 5m |
|---|
| Lifespan | Up to 25,000 hours |
|---|---|
| Switching Cycles | 50,000 |
| Startup Time | Instant, Instant 100% Light Output, Warm-up Time up to 95%: <1s |
| Battery Type | AAA Battery |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Durability Feature | IP42, Splash Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Philips Hue App |
| Compatible Mobile Operating System | : Android 10.0 and above iOS 16 or later |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | 0°C - 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 5%<H<95% non condensing |
| Storage Temperature | 0°C - 40°C |
| Storage Humidity | 5%<H<95% non condensing |
| Product Width | 5.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 3 cm |
| Product Height | 5.5 cm |
| Product Weight | 0.05 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









