- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Philips Hue Play Gradient 20W Smart Light Strip for 65" TV - 1 Pack (Multicolour)
Philips Hue Play Gradient 20W Smart Light Strip for 65" TV - 1 Pack (Multicolour)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $387 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Transform your entertainment setup with the Philips Hue Play Gradient 20W Smart Light Strip. Designed for 65" TVs, this product delivers colourful reactive lights that react to the content on your screen, setting the right mood as you watch, play, or just listen to music. It also includes the necessary power supply and mounts, so you can install it on your TV right away.
Key Features
*Philips Hue Play Gradient 20W Smart Light Strip for 65" TV in Multicolour only. Other Philips Hue products and accessories are sold separately.
| Brand | Philips Hue |
|---|---|
| Product Type | Light Strips |
| Model Number | HUE422803 |
| Form Factor | Strip |
|---|---|
| Lifespan | Up to 25,000 hours |
| Light Output | 16 Million Colors, Multicolor, Cool, Daylight, Warm (Soft) |
| Brightness | 1230 Lumen |
| Colour Temperature | 4000K |
| Lumen Output | 1230 |
| LED | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Diffused Light Effect | Yes |
| Switching Cycles | 50,000 |
| Startup Time | Instant, Instant 100% Light Output, Warm-up Time up to 95%: < 1s |
| Colour Rendering Index | >80 |
| Input Voltage | 220-240V 50/60 Hz |
| Operation Power | 20 W |
| Standby Power | 0.5 W |
| Software Upgrade Option | Yes |
| Use Option | Indoor |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 25m |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| IP Rating | IP20 |
|---|
| Compatibility | Alexa, Apple Home, Google Home, IFTTT, SmartThings, Yale, Mercedes-Benz, Spotify, Razer, Matter |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Hue App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | -20°C to 45°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 5%<H<95% non condensing |
| Product Width | 1.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.6 cm |
| Product Height | 254 cm |
| Product Weight | 0.43 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







