- Cart is empty
Philips Hue Play Smart Wall Washer - Black (HUE838101)
Philips Hue Play Smart Wall Washer - Black (HUE838101)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $399.99 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Transform your TV nights with vibrant, immersive colour using the Philips Hue Play Smart Wall Washer. With 1035 lumens of light and ColorCast technology, every scene comes alive like never before. Its sleek, compact design fits anywhere, while smart app controls let you tailor your lighting to any mood.
Key Features
| Brand | Philips Hue |
|---|---|
| Product Type | Indoor Lights |
| Model Number | HUE838101 |
| Colour | Black |
| Lifespan | 25,000 |
|---|---|
| Light Output | 16 Million Colors, Multicolor, Cool, Daylight, Warm (Soft) |
| Brightness | 1035 |
| Colour Temperature | 2000-6500K |
| Lumen Output | 1035 |
| LED | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Switching Cycles | 50,000 |
| Startup Time | Instant, Instant 100% Light Output, Warm-up Time up to 95%: < 1 s |
| Beam Angle | 180 |
| Colour Rendering Index | >80 |
| Input Voltage | 220-240V 50/60 Hz |
| Standby Power | 0.5 W |
| Software Upgrade Option | Yes |
| Use Option | Indoor |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | 7 m |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 15m |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| IP Rating | IP20 |
|---|---|
| Durability Feature | Splash Resistant |
| Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit, Microsoft, Cortana |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Hue App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | 0°C to 45°C |
|---|
| Product Width | 7.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9.1 cm |
| Product Height | 15.7 cm |
| Product Weight | 1 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







