- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Philips Hue Smart Plug - White (HUE051001)
Philips Hue Smart Plug - White (HUE051001)
Elevate your lighting setup with the help of the Philips Hue Smart Plug. An innovative addition to your modern home, this plug lets you effortlessly transform any light into a smart-controlled one. It is also Bluetooth and Bridge-enabled, so you can efficiently manage your lights via the Hue app or voice assistants.
Key Features
*Philips Hue Bridge sold separately.
| Brand | Philips Hue |
|---|---|
| Product Type | Lighting Accessories |
| Model Number | HUE051001 |
| Colour | White |
| Switching Cycles | 10,000 |
|---|---|
| Startup Time | Instant, Instant 100% Light Output, Warm-up Time up to 95%: <1s |
| Input Voltage | 220-240V, 50/60 Hz |
| Standby Power | 0.5 W |
| Software Upgrade Option | Yes |
| Use Option | Indoor |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| IP Rating | IP20 |
|---|
| Compatibility | Alexa, Apple Home, Google Home, IFTTT, SmartThings, Yale, Mercedes-Benz, Spotify, Razer, Matter |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Hue App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | -20°C to 45°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 5%<H<95% non condensing |
| Product Width | 6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 6 cm |
| Product Height | 6.4 cm |
| Product Weight | 0.11 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




