- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st June 2026.
Philips Hue Solo Light Strip - 10m (Multicolour)
Philips Hue Solo Light Strip - 10m (Multicolour)
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Fill your space with vibrant, customisable light that matches your mood and moment with the Philips Hue Solo Light Strip. This flexible strip lets you shape, bend, and trim it to fit your setup perfectly. With rich RGBWW colour and a soft silicone coating, it’s both beautiful to look at and built to last.
Key Features
| Brand | Philips |
|---|---|
| Product Type | Light Strips |
| Model Number | HUE817104 |
| Colour | White |
| Lifespan | 25000 hours |
|---|---|
| Light Output | 16 Million Colors, Multicolor, Cool, Daylight, Warm (Soft) |
| Brightness | 1700 Lumens |
| Colour Temperature | 1700-4000K |
| Lumen Output | 1,700 (Lumen output at 4000K), 1,500 lm (Lumen output at 2700K) |
| LED | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Switching Cycles | 50000 |
| Startup Time | Instant, Instant 100% Light Output, Warm-up Time up to 95%: < 1s |
| Beam Angle | 180 |
| Colour Rendering Index | >80 (CRI) |
| Input Voltage | 220-240V 50/60 Hz |
| Operation Power | 20 W |
| Standby Power | 0.5 W |
| Software Upgrade Option | Yes |
| Use Option | Indoor |
| Material Type | Silicone |
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Range | 15m |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Range | 15m |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| USB Port | USB Type-C |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| IP Rating | IP20 |
|---|---|
| Durability Feature | Splash-Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Amazon Alexa, Apple HomeKit, Google Assistant, Microsoft Cortana, Samsung SmartThings |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Corded/Cordless | Corded |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | 220-240V |
| Maximum Power Consumption | 20W |
| Typical Power Consumption | 20W |
| Standby Power Consumption | 0.5W |
| Operating Temperature | -20°C to 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 0%<H<80% (non condensing) |
| Product Width | 1.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1000 cm |
| Product Height | 0.45 cm |
| Product Weight | 0.68 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















