- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Philips Hue Go 43W Smart Portable Light (White & Colour Ambiance)
Philips Hue Go 43W Smart Portable Light (White & Colour Ambiance)
With the Philips Hue White and Colour Ambiance Go V2 Portable Light, you can have an extraordinary lighting experience anywhere you go. It can help you achieve the perfect ambience for every activity and occasion. You can control it your way and keep the lighting according to what you want to focus on at any time of the day.
Key Features
| Brand | Philips Hue |
|---|---|
| Product Type | Indoor Lights |
| Model Number | HUE822501 |
| Colour | White |
| Lifespan | 20,000 hours |
|---|---|
| Colour Temperature | 2000-6500 K |
| Lumen Output | Lumen output at 4000K: 530 lm, Lumen output at 2700K: 370 lm |
| LED | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Colour Rendering Index | >80 (CRI) |
| Input Voltage | 50-60 Hz |
| Use Option | Indoor |
| Rechargeable | Yes |
|---|---|
| Battery Life | From 2.5 hours of brilliant smart lighting up to 18 hours when using the Cozy Candle light effec |
| Material Type | Synthetic |
|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi, Bluetooth, Zigbee |
|---|
| IP Rating | IP20 |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Philips Hue App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Product Width | 15 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9 cm |
| Product Height | 7.9 cm |
| Product Weight | 0.63 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














