- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Tractive Cat Mini GPS Tracker - Midnight Blue
Tractive Cat Mini GPS Tracker - Midnight Blue
Keep an eye on your pet’s location as they wander around, thanks to this Tractive Cat Mini GPS Tracker! A revolutionary tool for fur parents, this nifty device lets you know where your cat is, what are their favourite spots, what are they up to, as well as a little insight about their wellbeing. It also allows Family Sharing—so your loved ones or cat-sitters can look after your little adventurer even while you’re busy or away. Plus, this tracker incorporates functions such as Find Nearby and Power Saving Zones for added convenience.
Key Features
*Recommended for cats above 3kg (6.6 lbs). Fits collar widths of up to 2cm (0.8 in).
**Available for Premium Plan only.
***Requires additional payments. Your subscription covers all fees for your tracker's built-in SIM card, allowing you to enjoy unlimited data and range.
| Brand | Tractive |
|---|---|
| Product Type | Smart Pet Accessories |
| Model Number | 51425 |
| Colour | Blue |
| Integrated GPS | Yes |
|---|---|
| Activity Monitoring | Yes |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Life | Up to 5 Days |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Shockproof |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Tractive GPS App |
| Compatible Mobile Operating System | Android 9.0 or higher, iOS 15 or higher |
| Product Width | 3.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9.3 cm |
| Product Height | 9.5 cm |
| Product Weight | 0.13 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











