- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 8th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
TP-Link Tapo H100 Smart Hub with Chime (Wireless, Motion Detection, Built-in Siren & Alarm)
TP-Link Tapo H100 Smart Hub with Chime (Wireless, Motion Detection, Built-in Siren & Alarm)
Meet the TP-Link Tapo H100 Smart Hub, your gateway to intelligent living! This innovative device is engineered to deliver the ultimate smart home experience, allowing you to take advantage of its stable connections, longer range, and low-power wireless protocol. It also pairs with up to 64 smart devices for seamless controls like never before. Plus, it equips a handy chime with 19 ringtones to choose from.
Key Features
*To build a smart alarm or smart doorbell, the Tapo Hub will need to work with certain smart devices.
**Tapos Smart Sensors, Smart Button, and other compatible devices sold separately.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Smart Home Accessories |
| Model Number | Tapo H100 |
| Colour | White |
| Motion Detection | Yes |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Maximum Paired Devices | 64 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Tapo App |
| AC Power | 100-240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 0.5W |
| Standby Power Consumption | 0.1W |
| Operating Temperature | 0°C-40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%–90%RH, Non-condensing |
| Product Width | 8.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 7.3 cm |
| Product Height | 5.2 cm |
| Product Weight | 0.09 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 8th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










