- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
TP-Link Tapo T110 Smart Door & Window Sensor (Wireless, Instant Notification, Battery Powered)
TP-Link Tapo T110 Smart Door & Window Sensor (Wireless, Instant Notification, Battery Powered)
Add another layer of security to your premises using the TP-Link Tapo T110 Smart Door & Window Sensor! A practical addition to your smart home, this reliable device lets you check and monitor your valuable assets while you’re out on vacation. It also provides real-time app notifications, smart action support, and seamless installation for added convenience.
Key Features
*Tapo Hub, smart lights, and other smart devices are not included.
**Based on our testing of 60 triggers a day, 22,000 triggers in total.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Smart Home Accessories |
| Model Number | Tapo T110 |
| Colour | White |
| Low Battery Alert | Yes |
|---|
| Battery Model / Details | CR2032 |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Life | 1 year |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | 868/922 MHz |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Tapo App |
| Operating Temperature | 0°C-40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%–90%RH, Non-condensing |
| Product Width | 8.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 6.6 cm |
| Product Height | 2.2 cm |
| Product Weight | 0.05 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









