- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Arlo Essential 2K Indoor Wired Pan & Tilt Security Camera - 1 Pack (VMC3073-100AUS)
Arlo Essential 2K Indoor Wired Pan & Tilt Security Camera - 1 Pack (VMC3073-100AUS)
Oversee your living space using the Arlo Essential 2K Indoor Wired Pan & Tilt Security Camera. Bringing peace of mind to your home, this unit captures every moment at home in crisp 2K resolution. It also offers 360° pan and 180° tilt viewing to help you cover more corners of the room. Plus, it packs more innovative features like Night Vision, Motion Detection, and Dual-Band Wi-Fi.
Key Features
| Brand | Arlo |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | VMC3073-100AUS |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | 110° horizontal |
| Output Notification | Push Notifications |
| Low Battery Alert | Yes |
| LED Indicator | Power, Wi-Fi |
| Integrated LED Light | Yes |
| Use Option | Indoor |
|---|---|
| Number of Cameras | 1 |
| Pan & Tilt | 360° Pan & 180° Tilt |
| Digital Zoom | 12x |
| Camera Resolution | 2K (2304 x 1296) |
| Video Format | 2k, 1080p, 720p |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Two-Way Audio | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Charging Method | Plug-in |
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Arlo Secure App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Compatible Operating System | MacOS, Microsoft Windows, Chrome OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | 0° to 45°C |
|---|
| Product Width | 15.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 14.5 cm |
| Product Height | 7.8 cm |
| Product Weight | 0.6 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















