- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Arlo Floodlight 2K Outdoor Wired Security Camera with Wi-Fi Connectivity - 1 Pack (Black)
Arlo Floodlight 2K Outdoor Wired Security Camera with Wi-Fi Connectivity - 1 Pack (Black)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $258 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enhance your property’s surveillance setup with the Arlo Floodlight 2K Outdoor Wired Security Camera with Wi-Fi Connectivity. This unit features 2K HD video, a powerful floodlight, and Wi-Fi connectivity, offering round-the-clock monitoring and protection. Furthermore, its weather-resistant build ensures reliable performance in any condition, making it a robust choice for any home.
Key Features
Installation must be performed by a licensed electrician. Risk of electrical shock and fire. Do not install the wired floodlight camera (“Fixture”) near combustible or flammable surfaces. Always follow local building codes, standards and regulations. Existing electrical wires are required for Fixture installation. Verify that the supply voltage is correct. Connect the Fixture to a 100 VAC~240 VAC 50/60 Hz power source. Do not connect the Fixture to a dimmer switch or timer.
| Brand | Arlo |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | FLW2001B-100AUS |
| Colour | Black |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 8m |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | Push Notifications |
| Out of Range Alert | Yes |
| Low Battery Alert | Yes |
| LED Indicator | Power, Wi-Fi |
| Integrated LED Light | Yes |
| Number of Cameras | 1 |
|---|---|
| Field of View | 160° diagonal |
| Digital Zoom | 12x |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Indicator | Yes |
|---|
| Charging Method | DC-In |
|---|
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Arlo Secure App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | -4° to 45° |
|---|
| Product Width | 30 cm |
|---|---|
| Product Depth | 22.8 cm |
| Product Height | 15.5 cm |
| Product Weight | 1.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











