- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Arlo Pro (6th Gen) 2K Outdoor Wire-Free Security Camera - 1 Pack (VMC4070P-100AUS)
Arlo Pro (6th Gen) 2K Outdoor Wire-Free Security Camera - 1 Pack (VMC4070P-100AUS)
Bring premium protection for your home or business using the Arlo Pro (6th Gen) 2K Outdoor Wire-Free Security Camera. Equipped with numerous cutting-edge features, this unit is a reliable solution for monitoring your premises day or night. It offers 2K HDR resolution, 12x zoom, 160° field of view, spotlight, and colour night vision, so you can see every detail of your footage. Plus, it has Dual-Band Wi-Fi for stable connections you can count on.
Key Features
*Person Recognition is unavailable on Arlo devices in certain regions. Learn more here. You are responsible for complying with any local laws or regulations that relate to your use of the Person Recognition feature. This may include you providing notice and obtaining consent from people who may be recognised by your camera.
**This Arlo Secure service may require a paid subscription after the trial period, and some Arlo Secure services may be unavailable in certain regions. For current information on features that need a paid subscription, visit Arlo Secure.
| Brand | Arlo |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | VMC4070P-100AUS |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Spotlight | Yes |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | Push Notifications |
| Low Battery Alert | Yes |
| LED Indicator | Power, Wi-Fi |
| Integrated LED Light | Yes |
| Use Option | Outdoor |
|---|---|
| Number of Cameras | 1 |
| Field of View | Expansive 160° View |
| Digital Zoom | 12x |
| Camera Resolution | 2K |
| Video Format | 2K, 1080P, 720P |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Two-Way Talk | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Life | Up to 8 months |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|
| Durability Feature | Weatherproof |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Arlo Secure App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Compatible Operating System | MacOS, Microsoft Windows, Chrome OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | -20° to 45°C |
|---|
| Product Width | 14.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 12.7 cm |
| Product Height | 16 cm |
| Product Weight | 0.4 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















