- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Arlo Ultra (3rd Gen) 4K Outdoor Security Camera with Solar Panel - 4 Pack (Includes 12-months Arlo Secure Plus Plan)
Arlo Ultra (3rd Gen) 4K Outdoor Security Camera with Solar Panel - 4 Pack (Includes 12-months Arlo Secure Plus Plan)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,068 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Monitor every corner of your home using the Arlo Ultra (3rd Gen) 4K Outdoor Security Camera. This 4-pack bundle captures ultra-detailed 4K HDR video with a wide 180° field of view, giving you clear coverage day and night. With Arlo Secure Plus, your cameras continue to get smarter over time with features like person and vehicle recognition and fire detection. It also offers Theft Replacement for added peace of mind in case your cameras are stolen. Plus, the kit includes four solar panels for sustainable power and a Smart Hub for secure local video storage.
Key Features
*Arlo Secure Plus requires an Annual subscription fee for ongoing use. The first 12 months' subscription is included in the price and expires 365 days from the date of initial activation.
| Brand | Arlo |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | VMK5450L12-100AUS |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | Push Notifications |
| Out of Range Alert | Yes |
| Low Battery Alert | Yes |
| LED Indicator | Power, Wi-Fi |
| Integrated LED Light | Yes |
| Use Option | Outdoor |
|---|---|
| Number of Cameras | 4 |
| Field of View | Ultra-Wide 180° View |
| Camera Resolution | 4K |
| Expandable Memory | Yes |
|---|---|
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Video Format | 4K |
|---|---|
| Recording Modes | Audio, Continuous, Event, Loop, Manual, Motion Detection |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Rechargeable | Yes |
|---|---|
| Battery Indicator | Yes |
| Charging Method | DC-In |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Arlo Secure App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 28.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 21 cm |
| Product Height | 32 cm |
| Product Weight | 4.4 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




















