- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Eufy 1X Door Entry Sensor Add On - White
Eufy 1X Door Entry Sensor Add On - White
Add an extra layer of security to your home with this reliable Eufy 1X Door Entry Sensor Add-on. A must-have with your Eufy HomeBase device, this accessory keeps you notified whenever a door or window is open—so you can quickly get into action in case someone breaks into your property. To make it even better, this sensor plays a 100-decibel siren when forced entry is detected.
Key Features
*Requires a Eufy HomeBase to use.
**1 x sensor is required for each door or window that you wish to monitor.
| Brand | Eufy |
|---|---|
| Product Type | Door/Window Sensors |
| Model Number | T8900CD4 |
| Colour | White |
| Output Notification | Push Notifications |
|---|---|
| Out of Range Alert | Yes |
| Low Battery Alert | Yes |
| Use Option | Indoor & Outdoor |
|---|
| Battery Type | Nickel Cadmium (NiCad) |
|---|---|
| Battery Model / Details | CR123A |
| Battery Life | Up to 720 days |
| Wired / Wireless | Wire Free |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6E |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax |
| Durability Feature | Water Resistant, Waterproof |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Eufy Security App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Operating Temperature | -20°C to 50°C |
|---|
| Product Width | 2.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2.4 cm |
| Product Height | 7.4 cm |
| Product Weight | 0.1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











