- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Eufy Cam S4 4K Outdoor Wireless Smart Security Camera - 1 Pack (White)
Eufy Cam S4 4K Outdoor Wireless Smart Security Camera - 1 Pack (White)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $745 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Upgrade your home defense with the Eufy Cam S4 4K Outdoor Wireless Smart Security Camera. A perfect solution for your surveillance needs, this camera perfectly combines a revolutionary Pan-Tilt-Zoom Camera and a 4K bullet camera to ensure every detail is captured and no corner is left unseen. It also employs SolarPlus 2.0 technology, BionicMind™ AI Recognition, All Night Clarity, and more to provide reliable, round-the-clock protection.
Key Features
| Brand | Eufy |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | T8172TW1 |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 10m |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 10m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Low Battery Alert | Yes |
| Number of Cameras | 1 |
|---|---|
| Field of View | 130° |
| Digital Zoom | 8x |
| Camera Resolution | 3840 x 2160 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 1/2.8-inch |
| Number of Charging Port | 1 |
|---|---|
| Input Charging Port Type | USB Type-C |
| Max Combined Power Output | 3W |
| Number of Devices can Charges Simultaneously | 1 |
| Internal Storage Type | Flash Storage |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 32 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 256 GB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Video Format | 4K |
|---|---|
| Recording Modes | Manual, Motion Detection |
| Recording Limit | Up to 2 Minutes |
| Video Encoding | H.264, H.265 |
| Frame Rate | Up to 15 fps |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Two-Way Talk | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 10000 mAh |
| Battery Life | Up to 6 months |
| Charging Method | USB-C, Solar Panel |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11b/g/n/ax |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| USB Port | USB-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | Fusion Link |
| IP Rating | IP65 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Eufy App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | -20°C to 55 °C |
|---|
| Product Width | 12.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 25.7 cm |
| Product Height | 19.3 cm |
| Product Weight | 1.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















