- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 8th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Eufy Solar Panel 3W Charger for Eufy Camera - White (T8705C11)
Eufy Solar Panel 3W Charger for Eufy Camera - White (T8705C11)
Power your surveillance camera the eco-friendly way with the Eufy Solar Panel 3W Charger. This weatherproof IP65 panel keeps your eufyCam running around the clock using clean solar energy. Installation is also simple with a 4m cable and a 360° adjustable mount.
Key Features
*Eufy Solar Panel 3W Charger only. Security cameras are not included and are sold separately.
**Please Note: Face the solar panel at the appropriate angle to capture more direct sunlight. Avoid installing it in areas that are mostly shady throughout the day.
| Brand | Eufy |
|---|---|
| Product Type | Solar Panels |
| Model Number | T8705C11 |
| Colour | White |
| Use Option | Outdoor |
|---|
| Output Ports Type | USB Type-C |
|---|---|
| Max Combined Power Output | 3W |
| Number of Devices can Charges Simultaneously | 1 |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Weatherproof |
| Compatibility | Eufy Camera |
|---|
| Power Cable Length | 4 m |
|---|
| Operating Temperature | -20℃ - 50℃ |
|---|
| Product Width | 11.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2.5 cm |
| Product Height | 18.6 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 8th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








