- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 22nd May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Eufy Solocam S220 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera - 1 Pack (White)
Eufy Solocam S220 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera - 1 Pack (White)
Enjoy 24/7 surveillance on your premises using the Eufy Solocam S220 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera! Engineered to deliver detailed footage, this camera boasts 2K resolutions, f/1.6 aperture, and 135° field of view. It also packs various innovative features such as Human Detection, 2-way Audio, Security Zones, and Solar Charging for continuous power.
Key Features
*Eufy Solocam S220 supports individual facial recognition when connected to the HomeBase 3, which is sold separately.
**With optimal sunlight, the built-in 0.9W solar panel can collect and store up to 400 mAh per day. Eufy S220 SoloCam uses around 100 to 130 mAh over a day and night of average use.
| Brand | Eufy |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | T8134C21 |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 10m |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 10m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Low Battery Alert | Yes |
| Number of Cameras | 1 |
|---|---|
| Field of View | Fiew of view: 135° |
| Digital Zoom | 4 |
| Camera Resolution | 2K (2304x1296) |
| Internal Storage Type | Flash Storage |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 8 GB |
| Recording Modes | Event, Motion Detection |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Battery |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 4 months |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 3 hours |
| Wired / Wireless | Wire Free |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Amazon Alexa |
| Wattage/ Voltage | 5V 2A adapter and 0.9W integrated solar panel |
|---|
| Operating Temperature | -4°F to 112°F (-20°C to 50°C) |
|---|
| Product Width | 8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9.5 cm |
| Product Height | 5.5 cm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 22nd May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















