- Cart is empty
Eufy 2K Wireless Video Doorbell Add-On - Black (T8210CW1)
Eufy 2K Wireless Video Doorbell Add-On - Black (T8210CW1)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $328 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Take your home security to the next level with the Eufy Video Doorbell Add-on! Featuring a Sony 2K sensor with 2.5x resolution, this reliable device lets you capture videos in brilliant clarity. With its dual power options, you can experience next-level detection. This innovative doorbell also equips a variety of smart features, such as two-way talk, pre-recorded replies, voice assistant support, and human detection. Smarten up your entrance and protect your home with this add-on Eufy Video Doorbell.
Key Features
*Push notifications with thumbnail previews require thumbnail preview images to be temporarily stored in the cloud.
**Note: Requires Homebase 1 or Homebase 2 to operate.
| Brand | Eufy |
|---|---|
| Product Type | Doorbells |
| Model Number | T8210CW1 |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 10m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Out of Range Alert | Yes |
| Low Battery Alert | Yes |
| LED Indicator | Yes |
| Use Option | Outdoor |
|---|---|
| Field of View | 160° |
| Camera Resolution | 2560x1920 |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Video Format | 2K UHD |
|---|---|
| Recording Limit | 2 minutes |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Two-Way Talk | Yes |
|---|---|
| Audio Range | Up to 7m |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 6600 mAh |
| Battery Life | Up to 180 days |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Eufy Security App |
| Operating Temperature | -20°C to 50°C |
|---|
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











