- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Lockly Flex Touch Deadbolt Smart Door Lock - Satin Nickel (with Fingerprint Sensor)
Lockly Flex Touch Deadbolt Smart Door Lock - Satin Nickel (with Fingerprint Sensor)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $278 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Upgrade your front-door security with this amazingly intelligent Lockly Flex Touch Deadbolt Smart Door Lock! A practical investment for modern homes, this state-of-the-art smart lock packs a 3D biometric fingerprint sensor, keyless entry options, and wireless locking technology via your smartphone. It also offers an auto-locking feature, ensuring you'll never forget to lock your doors again.
Key Features
*Requires optional Secure Link Wi-Fi Hub.
**Other colour variants are sold separately.
| Brand | Lockly |
|---|---|
| Product Type | Home Security Lock |
| Model Number | PGD7YAZSN |
| Low Battery Alert | Yes |
|---|---|
| Security Lock Sensors | Fingerprint |
| Security Lock - E-Key Distribution | Yes |
| Battery Type | AA Battery |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Wireless |
| Maximum Paired Devices | 1 Administrator/Master code and 15 Trusted User codes or Guest codes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Durability Feature | Water Resistant, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible Mobile Operating System | IOS, Android |
| Product Width | 8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8 cm |
| Product Height | 18 cm |
| Product Weight | 1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











