- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Ring 4W USB-C Solar Panel (2nd Gen) for Spotlight Cam Plus/Spotlight Cam Pro/Stick Up Cam - White
Ring 4W USB-C Solar Panel (2nd Gen) for Spotlight Cam Plus/Spotlight Cam Pro/Stick Up Cam - White
Make sure your security camera stays powered all day long with the Ring 4W USB-C Solar Panel 2nd Gen! An eco-friendly energy source, this unit utilises the sun’s power to refuel your device efficiently and sustainably. It is also a breeze to install and features an adjustable arm to ensure optimal sun exposure. Plus, it works with Spotlight Cam Plus, Spotlight Cam Pro, and Stick Up Cam.
Key Features
*With the use of the included USB-C to barrel-plug adapter.
| Brand | Ring |
|---|---|
| Product Type | Solar Panels |
| Model Number | B0B27JY45L |
| Colour | White |
| Use Option | Outdoor |
|---|
| Host Connector | USB-C to Barrel Plug Adapter |
|---|---|
| Number of Devices can Charges Simultaneously | 1 |
| Battery Model / Details | Solar Powered |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Life | Unlimited |
| Charge Time | Approx. 2 to 3 hours |
|---|
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Maximum Paired Devices | 1 |
| Durability Feature | Water Resistant, Dust Resistant |
|---|
| Compatibility | Ring Stick Up Cam Battery (2nd and 3rd Generation), Stick Up Cam Solar (2nd and 3rd Generation), Spotlight Cam Battery, Spotlight Cam Solar, with use of included USB-C to barrel plug adapter, Ring Spotlight Cam Plus, Ring Stick Up Cam Pro |
|---|
| Power Cable Length | 2 m |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | 4W, 5VDC |
| Operating Temperature | -20.5°C to 48.5°C |
|---|
| Product Width | 16.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 20.5 cm |
| Product Height | 1.2 cm |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





