- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Ring 1536p Wireless Video Doorbell Pro - Satin Nickel (B0B2BY4ZG7)
Ring 1536p Wireless Video Doorbell Pro - Satin Nickel (B0B2BY4ZG7)
Upgrade your residential security and never miss a moment, thanks to the Ring Video Doorbell Pro! A great addition to your home, this innovative device lets you see, hear, and interact with people at your doorstep day or night. It also packs various innovative features, such as 1536p HD with Head-to-Toe Video, Low-Light Sight with Colour Night Vision, 3D Motion Detection with Bird’s Eye Zones, Live View, Two-Way Talk with Noise Cancellation, and a 150° expanded field of view. Plus, this unit supports Bird’s Eye View, Colour Pre-Roll, and Audio+ to further enhance your Ring experience.
Key Features
| Brand | Ring |
|---|---|
| Product Type | Doorbells |
| Model Number | B0B2BY4ZG7 |
| Colour | Satin Nickel |
| Number of IR LEDs | 1 |
|---|---|
| Night Vision | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | Push Notifications |
| Use Option | Outdoor |
|---|---|
| Field of View | 150° Horizontal, 150° Vertical |
| Camera Resolution | 1536p |
| Sensor Type | Customisable (Drawable) Motion Zones Radar 3D Motion Detection, Birds Eye View, Birds Eye Zones |
| Video Format | HD Video, Head-to-Toe View, Live View, Colour Night Vision |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Two-Way Talk | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 6040 mAh |
| Battery Capacity (Wh) | 22 Wh |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 6 months (Depending on Usage) |
| Charging Method | Quick Release Battery Pack |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 4.5 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11 b/g/n/ax |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Durability Feature | Water Resistant, Weatherproof |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Ring App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Operating Temperature | 20°C to 50°C |
|---|
| Product Width | 7.1 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8.4 cm |
| Product Height | 14 cm |
| Product Weight | 0.4 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















