- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 8th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Swann AdvancedX NVR-8ADVANX 8 Channel 1TB NVR System with 4 4K Indoor/Outdoor Wired Security Spotlight Dome Camera
Swann AdvancedX NVR-8ADVANX 8 Channel 1TB NVR System with 4 4K Indoor/Outdoor Wired Security Spotlight Dome Camera
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $773 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Have a clear view of your property day or night using the Swann AdvancedX NVR-8ADVANX 8 Channel 1TB NVR System with 4 4K Indoor/Outdoor Wired Security Spotlight Dome Camera. This ultimate bundle includes an 8-channel NVR with 1TB hard drive, four NHD-ADVANCXB Cameras with Spotlights, and five Ethernet Cables, making it the perfect security system for your homes or businesses. It also boasts convenient features such as 4K Ultra HD resolution, Night2Day™ colour night vision, Motion Detection, Sound Detection, Intrusion Zone, Smart Entry and Exit Alerts, and more. Plus, this unit supports the Swann Security app, so you can enjoy additional remote access and control functions.
Key Features
*Based on adequate ambient light including street lights & house lights, etc.
**Based on Person/Vehicle detection events, at the lowest video bit rate settings, assuming the maximum amount of cameras installed.
***Power, video and audio run through a single Ethernet cable per camera.
| Brand | Swann |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | SWNVK-8ADVANX4D-AU |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 100ft/30m (total darkness), Up to 50ft/15m (Color with Sensor Light) |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | Push Notifications |
| Use Option | Indoor & Outdoor |
|---|---|
| Number of Cameras | 4 |
| Field of View | 90° |
| Camera Resolution | 4K |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Internal Storage Capacity | 1 TB |
|---|
| Video Format | Up to 6K |
|---|---|
| Recording Modes | Audio, Continuous, Event, Loop, Motion Detection, Manual |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Rechargeable | Yes |
|---|
| Charging Method | Power Adapter & Splitter |
|---|
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | POE |
| USB Specification | USB 2.0 |
|---|---|
| USB Port | 2 x USB Type-A |
| Other Connections Ports | 1 x VGA, 1 x Ethernet port, 1 x HDMI |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Swann Security App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android, 4G/5G Smartphones & Tablets |
| Compatible Operating System | Windows, Mac OS |
| Operating Temperature | -22°F to 122°F / -30°C to 50°C |
|---|
| Product Width | 25.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.5 cm |
| Product Height | 21 cm |
| Product Weight | 5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 8th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











