- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Swann Buddy 4K Wireless Video Doorbell & Chime - Black/White (SWIFI-4KBUDDY)
Swann Buddy 4K Wireless Video Doorbell & Chime - Black/White (SWIFI-4KBUDDY)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $308 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Upgrade your door and never miss a guest even while you’re away, thanks to the Swann Buddy Video Doorbell & Chime! A must-have for your home, this nifty device boasts 4K video quality, super-wide 165° viewing angle, Night Vision, Motion Detection, True Detect Heat/Motion-Sensing, and more. It also includes a 32 GB microSD card, offering ample storage for your footage. Plus, this unit highlights a two-way talk function, so you can easily communicate with visitors at your door or keep unwanted guests at bay.
Key Features
| Brand | Swann |
|---|---|
| Product Type | Doorbells |
| Model Number | SWIFI-4KBUDDY |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 16ft/5m |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | PIR Distance: Up to 16ft/5m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Use Option | Indoor & Outdoor |
|---|---|
| Field of View | 180° Ultra-Wide Angle |
| Wide Dynamic Range | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Expandable Memory | Yes |
|---|---|
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 32 GB |
| Memory Card Included | Yes |
| External Storage Options | Cloud |
| Video Format | 4K |
|---|
| Angle of View | 165° Vertical View |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Two-Way Audio | Yes |
|---|---|
| Two-Way Talk | Yes |
| Audio Range | Up to 16ft/5m |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Battery |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 6500 mAh |
| Charging Method | Via USB-C Cable (included) or Connect to Existing Doorbell Wiring |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 65ft/20m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Swann Security App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS & Android |
| Wattage/ Voltage | 5V DC / 12-24V AC |
|---|
| Operating Temperature | 14°F to 122°F/ -10°C to 50°C |
|---|
| Product Width | 18 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5.2 cm |
| Product Height | 19 cm |
| Product Weight | 0.52 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













